30/10/2023

Reading time: 3min

Sweco Belgium

Kleine Nete kronkelt weer door natuurgebied Olens Broek

De hermeandering van de Kleine Nete in Herentals is een zegen voor de biodiversiteit en de vernatting van Vlaanderen. Het maakt deel uit van het integraal rivierherstelprogramma van de Kleine Nete en kadert in de Blue Deal, het plan van de Vlaamse regering om droogte en wateroverlast aan te pakken. Sweco’s team Waterways zorgde, in opdracht van de VMM, voor het ontwerp, de opmaak van de omgevingsvergunning en het aanbestedingsdossier.

De Kleine Nete in het natuurgebied Olens Broek-Langendonk heeft een flinke make-over gekregen. Vier afgesneden meanders zijn weer aangesloten op de hoofdstroom van de rivier. Nu slingert ze weer als vanouds door het landschap. Dat zorgt voor meer variatie in stroomsnelheid, meer kansen voor fauna en flora, betere waterberging en helpt verdroging van het natuurgebied tegen te gaan.

Onze reporter ter plaatse

 

 

 

Onze collega Marijn Everaert zag hoe één van de eerste Waterways-projecten ingehuldigd werd: “We kregen eerst een toelichting door Antwerps provinciegouverneur Cathy Berx en enkele experts van VMM en ANB. Daarna gingen we zelf op verkenning in de natuur. We genoten van de herfstzon, de kronkelende beekjes en de nieuwe voetgangersbrug. We sloten af met een gezellige babbel en een lekker hapje en drankje. Voor veel collega’s was het een unieke kans om zo’n indrukwekkende teamrealisatie met eigen ogen te aanschouwen. Een zeer fijne ervaring die naar meer smaakt!”

 

 

 

Droogte en wateroverlast

Om ruimte te maken voor landbouwontginning werd de Kleine Nete in natuurgebied het Olens Broek in het verleden rechtgetrokken. Op deze manier werd het water sneller afgevoerd, maar zorgde dit stroomafwaarts voor wateroverlast. Bovendien verloor de waterloop haar ecologische waarde en connectie met de vallei. De afgesneden meanders bleven als vijvers in het landschap liggen en het aangrenzende natuurgebied kampte met verdroging.

Ruimte voor natuur en recreatie

De afgelopen maanden werden vier van deze meanders opnieuw aangesloten en werden drempels geplaatst in de originele hoofdloop. Zo ontstond er 920 m nieuwe rivier, extra buffercapaciteit en een peilstijging van ongeveer 60 cm. Een nieuwe voetgangersbrug zorgt ervoor dat het bestaande wandelknooppuntentraject een aaneengesloten geheel blijft. Ook kajakkers kunnen nu de kronkelende rivier verkennen in plaats van de vroegere rechte loop.

Overig nieuws

De Vlaamse Waterweg nv kondigt de vernieuwing aan van drie bruggen over de Zenne tussen Vilvoorde en Zemst.
Water, Duurzaam transport & mobiliteit30/04/2025

Hogere Zennebruggen voor betere waterafvoer en fietscomfort

Lees meer

een dronebeeld van Coronmeuse waarop het water van de Maas en het Astrid park te zien zijn
Leefbare Steden, Klimaatadaptatie & -bestendigheid, Ecologie & environnement, Villes de demain, Natuur & Milieu26/04/2025

Veerkrachtige projecten: van theorie tot praktijk

Lees meer

Schrijf je in op onze nieuwsbrief

Ontvang updates over baanbrekende projecten, duurzame oplossingen en exclusieve inzichten van Sweco. Schrijf je nu in voor onze nieuwsbrief en transformeer mee naar de toekomst.
    U kunt uw toestemming op elk moment intrekken via de uitschrijflink in onze e-mails.